Search
  • Vašek na moři

Tak už konečně na moře?

Updated: May 31, 2020

O jachtařských vyhlídkách po uvolnění koronavirových opatření, o opravách a vylepšeních na lodi i plánech na letošní sezonu.


Příslušenství, jehož montáž nás v červnu čeká.


Kdybyste se mě letos začátkem února zeptali, jaké jsou mé jachtařské plány a co budu letos dělat, řekl bych vám, že se budu těšit na každou odpadlou zakázku a volný čas v průběhu jara strávím na moři. Bohužel opak byl realitou, a abych se v průběhu volných dnů nezbláznil, využil jsem svůj čas ke stavebním pracím doma, online nákupu příslušenství na Red Wolf a snění o dálných plavbách. V posledních dnech se ale situace rychle mění k lepšímu, a tak podle hesla není čas ztrácet čas operativně měníme plány a chystáme se na moře, co nejdříve to bude možné.

V Německu se podle aktuálního plánu mají koronavirová opatření uvolnit 15. 6. Proto jsme nelenili a k tomuto datu necháváme spustit naši loď na vodu. Předtím je ale třeba udělat tradiční jarní servis (vytažení z haly, odzimování motoru, zapojení baterií či postavení a vytrimování stěžně) a také nátěr jedné vrstvy antifoulingu. Z původních plánů dno oškrabat až na laminát, začít epoxidovým primerem a antifouling tak kompletně renovovat nakonec sešlo. Snad na podzim. Vzhledem k aktuálním omezením cestování nám nakonec celý jarní servis dělají mechanici v marině tak, abychom přišli již k "hotovému".

Hotovo ale letos zas tak moc nebude, protože nás na lodi čeká spousta další práce. Částečně je to způsobené naší zimní a koronavirovou frustrací, kdy jsme z dlouhé chvíle pořídili poměrně dost příslušenství, kterým budeme loď vylepšovat. Jedná se o:

  • Autopilota Simrad TP32

  • Lazy Jack (pomůcku z lan a kladek pro rychlé stažení a jednoduchou práci s hlavní plachtou)

  • Vysílačku (tu jsme nezapojenou koupili už s lodí)

  • Síť na přední část Rellingu (zábradlí lodě)

  • Tablet s Navionics (tedy elektronickou námořní navigací)

Materiál jsme objednávali z německého eshopu https://www.svb24.com a mohu jej jen doporučit. Dobré ceny, široký sortiment, jednoduchost objednání i platby a doručení do ČR do tří dnů. Spíše se musím držet, abych nenakupoval dál a dál. Zkušenost, přívětivost, rychlost i ceny reálně lepší než u většiny českých jachtařských obchodů. :)

Velkým plánem je ale 3-týdenní plavba v průběhu srpna, kdy bychom chtěli plout do Dánska, Kodaně, Malmö na Bornholm a zpět.

Instalace bude ještě zajímavá. Největší strach mám z autopilota, kterého budeme muset připojit na elektroinstalaci, vyvrtat a následně zasadit zásuvku do cock-pitu, zkalibrovat řízení atp. Následně pak vyzkoušet, jak moc bude ždímat baterky, a rozhodnout se, jestli budeme zvětšovat jejich kapacitu, měnit je za nové atp. No a abych nezapomněl, tak i ušít obal, protože pákové autopiloty jsou náchylné na silné deště či vlny, kterým se na malé lodi nevyhnete.

Kromě instalace výše zmíněných věcí nás čeká ještě jedna bezpečnostní záležitost, a to je pravidelný servis záchranného ostrůvku. Technická mu skončila v zimě. Od předchozího majitele naší lodě vím, že ostrůvky značky Seago, který máme, servisují v Rostocku. Do mariny jsem psal, ale zatím bez odpovědi. Budeme tam nejspíše muset zkusit zajet. Servis jako takový bude stát okolo 300 EUR, takže nic levného. Dělat se musí každé tři roky. Ostrůvku pak ještě budeme vymýšlet místo na palubě. Zatím jej vozíme v hund kóji (úzkým a nízkým prostorem pod cock-pitem) a to z bezpečnostních důvodů opravdu není ideální. Místo nejspíše dostane pod ráhnem, kam jej budeme po dobu pobytu na lodi z podpalubí přesunovat.

Poslední věcí z pohledu servisu či úprav, které mám krátkodobě na mysli, je výměna sporáku za model, který umožňuje naklápění za plavby. Ten aktuální je napevno a vaření za jízdy na plachty či i na motor ve vlnách je téměř nemožné. Zatím nejsme na 100 % rozhodnuti, jestli tato investice dostane prioritu, ale něco mi říká, že ano.


Náš starý, funkční, ale bohužel ne naklápěcí plynový sporák.


No ale teď k tomu zajímavějšímu – co letos plánujeme? V první řadě se chystáme na servisní výlet a práce na výše zmíněných věcech. Jakmile to bude hotové, tak v průběhu června nejspíše plavby okolo Rujány či po Německu. Velkým plánem je ale 3-týdenní plavba v průběhu srpna, kdy bychom chtěli plout do Dánska, Kodaně, Malmö na Bornholm a zpět. Celkem asi 350 nm, tedy ve 3 týdnech pohodová plavba, kdy si čas od času budeme moci i počkat na počasí. :)

50 views0 comments

Recent Posts

See All