Search
  • Vašek na moři

Koupit si loď?

Updated: Jan 2, 2020

Jak jinak začít jachtařský blog nežli úvahou nad pořízením lodě. Naše cesta k S/Y Red Wolf byla však jednodušší, než by se mohlo zdát. Mohla za to shoda náhod, ale i kamarádi, dosavadní zkušenosti s jachtingem a vlastnictvím lodě v Brně na Pryglu.O pořízení lodě na Baltu jsem uvažoval nějakou dobu. Už od té doby, kdy jsem Balt v roce 2017 poprvé navštívil, jsem si byl jistý, že je to revír, kam se chci jednou vrátit. A to pořádně. Po procházení zahraničních lodních bazarů, diskusích s řadou jachtařů, čtení zahraničních jachtařských fór a úvaze nad všemožnými typy lodí, jsem se dostal k poměrně zajímavým závěrům:

  • nemá cenu shánět převozitelnou loď (tedy do 2,5 m šířky), protože taková loď bude vždy kompromis, lodím převážení po silnici vůbec nesvědčí a hlavně nakládání a převoz jsou natolik časově i finančně náročné (vlek, auto atp.), že je jednoduše lepší nechat loď u moře

  • cenově dostupné jsou lodě do cca 26 stop délky (nejde jen o pořízení, ale i náklady na údržbu, kotvení atp., kde jsou lodě do 8 metrů délky v Německu většinou v nejnižší cenové kategorii), ale menší loď na moře pořizovat nemá cenu

  • ceny lodí se liší dle stáří, ale také výrazně dle loděnice a typu, stáří motoru, plachet, kvality interiéru a vybavení (elektronika, lanoví atp.)

  • kvalitní a hlavně nepříliš drahé lodě těchto specifikací jsou k nalezení nejčastěji ve Velké Británii a Švédsku

Je nutno říct, že k těmto informacím se člověk dopracuje opravdu postupně. Hodně mi pomohly diskuse s řadou kamarádů, kteří námořní lodě vlastní či vlastnili, a také hodiny strávené na zahraničních fórech. Přestože jsem na lodích vyrostl, na moři trávil v posledních letech 5-8 týdnů do roka a ještě k tomu jsme už cca 10 let měli ploutvovou plachetnici Jeanneau Sun Fast 17 na Brněnské přehradě, provoz námořní plachetnice je jednoduše úplně jiná disciplína.

“S S/Y Red Wolf to byla pro mě i pro tátu láska na první pohled. Tedy pohled na fotky. Zkušební plavba to jen utvrdila.”

Cílem tedy bylo koupit cca 7-8 metrovou loď, ideálně Švédské či Britské výroby, s kvalitními plachtami a funkčním motorem. Otázka pak byla už jen jak to udělat. Shodou okolností jsem měl přibližně v této fázi úvah možnost strávit týden na regatě s Jirkou Zindulkou, kterému jsem se samozřejmě s mým dilematem svěřil. Stačil jeden telefon a Jirka mě propojil s toho času majitelem S/Y Red Wolf, Čechem, který ji na Baltu už cca 10 let měl.


Nutno říci, že o nákupu S/Y Red Wolf bylo u mě i u táty téměř rozhodnuto už po prvním telefonu a pohledu na pár základních fotek. Loď vypadala zachovale, vyhovovala specifikaci výše a měla nové plachty. Nelenili jsme tedy a ještě v červenci roku 2019 se vydali na Rujánu na zkušební plavbu. No a po asi šesti hodinách na moři bylo rozhodnuto.

168 views0 comments

Recent Posts

See All